Bahçeşehir Çocuk Psikoloğu

Çocuklar büyüme dönemlerinde birçok problemle karşılaşabilirler. Hayatın seyrine göre bu problemlerle baş edebilme seviyeleri başkadır. Öğrenme dönemi çocuklar için bazen karmaşık ve korkutucu olabilir. Dünyayı tanımaya yeni başlayan çocuk, birçok şeyi mantığına oturtmakta zorlanır ve belki de yapmayı reddedebilir. Bahçeşehir çocuk psikoloğu olarak böyle durumlarda eğer sorunları kendi yöntemlerinizle düzeltemiyor ve zorlanıyorsanız bir uzmana başvurmanız gerektiğini öneriyoruz.

Bu şekilde çocuk kendisini daha iyi ifade edebilir ve terapiler yardımı ile gelişim süreci daha verimli bir şekilde devam eder. Terapi süreçlerinde çocuğun verim alabilmesi adına ailenin, çocuğun rahatça iletişim kurabileceği, deneyimli, güler yüzlü ve samimi bir pedagog ile vakit geçirmesini sağlamaktır.

Bahçeşehir çocuk psikoloğu

Oyun Terapisi Nedir?

Çocuklar başlarından geçen olayları yetişkinler kadar net bir şekilde aktaramayabilir. Bunun için Bahçeşehir çocuk psikoloğu olarak oyun terapisi ile çocuğun kendini daha rahat ifade etmesini sağlıyoruz. Çocuk, hayal dünyasının özgürlüğünden faydalanarak oyuncaklar yardımı ile problemlerini bizlere aktarıyor. Örneğin çocuğun başından geçen kötü bir olay var ve çocuğunuz bunu size anlatmaktan çekiniyor. Böyle durumlarda çocuklar oyuncaklar eşliğinde yaşadığı olayı tekrar canlandırırlar. Bunun sonucunda da yaşadığı problemle tekrar yüzleşmesi özgüvenini arttıracaktır. Aynı zamanda terapi yardımıyla yaşadığı olayı kendi elleri ile sonuçlandırmayı ve çözüm bulmayı da öğrenecektir. Oyun terapisi, çocuğun kendini daha kolay ifade edebilmesine yardımcı olacaktır.

Çocuklarda Sık Sık Soru Sorma Alışkanlığı

Herkes doğduğu andan itibaren etrafında olan şeyleri ve kendisini öğrenmeye başlar. Yaş ilerledikçe öğrenme isteği daha fazla artar ve çocuk dünyayı keşfetmek ister. Bunun için de birçok soru sorar. Soruların cevaplarını bazen gördüğü olaylar sayesinde kendi kendine öğrenebilir. Mesela ”Yemek nasıl yapılır?” sorusunun cevabını mutfak içerisinde annesini izleyerek gözlemleyebilir fakat her sorunun cevabı eylemler içerisinde gizli olmaz.

Mesela deyimler çocukların kafasını oldukça karıştırabilir. Böyle durumlarda çocuğunuzun size sorduğu soruları tıpkı bir yetişkinle konuşuyormuş kadar ciddi biçimde cevaplandırmalısınız ve bilgi alma isteğini geri çevirmemelisiniz. Bahçeşehir çocuk psikoloğu olarak önerimiz, doğru üslup seçilerek çocuğa anlayacağı biçimde sorularının cevabını vermeniz olacaktır.

Arkadaşlarınla Paylaş!