Çocuk Psikoloğu İstanbul Şartlarındaki Çocuklar İçin Harçlık Değerlendirmesi

Çocukların doğumundan sonra sadece bakımı masraf yaratmayacak aynı zamanda onlara nakit olarak verilmesi gereken harçlıkların varlığı kabullenilmesi gerekecektir. Aileler ilk çocuklarında bu durumu kolaylıkla kabullenemezler ve çocuğa harçlık verme konusunda çekingen davranırlar. Ancak çocuk psikoloğu İstanbul şartlarındaki ailelerin çocuklarına ne zaman ve nasıl harçlık vereceği konusunda yardımcı olur. Bizden alınan tavsiyeler doğrultusunda çocuklarına harçlık vermeye çalışan aileler çocuğun para ile neler yapabildiğini daha verimli bir şekilde değerlendiriyorlar.

Çocuğunda Paraya İhtiyacı Var

Ailelerin genellikle çocuklarına yeterli imkanları sağladıktan sonra çocuğun paraya ihtiyacı olmayacağını düşünürler. Ancak bu büyük bir yanlıştır çünkü çocukların erken yaşta para ile tanışması ileriki yıllarda paranın kullanılması ve değerlendirilmesi açısından daha sağlıklı bir başlangıç olur. Ne yapacağı konusunda kararsız kalan aileler çocuk psikoloğu İstanbul bölgesindeki hizmetimizle birlikte bir takım yöntemler uygulayabilir. Bu yöntemler şöyledir;

  • Çocuğun paranın hesabını yapamayacağını kabullenmek gerekir.
  • Parayla tanışmanın ilk yıllarında çocuklar para üstü alma konusunda bilgi sahibi olmazlar.
  • Ailelerin çocuğa ne ihtiyacından fazla ne de ihtiyacından daha az para vermemeleri gerekir.
  • Para vermeden önce anne yada baba çocuğa parayı nerede nasıl kullanacağı yönünde sorular sormalıdır.
  • Öğrenilen cevaplara göre çocuğun alacakları düşünülerek yeterli miktarda para verilmeli daha sonrasında çocuğun söylediklerini alıp almadığı kontrol edilmelidir.
  • Birlikte gidilen alışverişlerde çocuğa para verilerek çocuğun kendi alışverişini yapmasını gözetim altında uygulamak gerek.

Çocuk Psikoloğu İstanbul Hizmeti İle Çocuğunuzun Para Eğitimini Verin

Bize gelen ailelere çocuklara verecekleri paranın kullanımı konusunda birkaç tavsiyede bulunuyoruz. Öncelikle tarafımızca çocuk psikoloğu İstanbul şartlarında yaşayan ailelerin çocuklarına fazla miktarda para vermemesini söylüyoruz. Harçlığın çocuğa bir ödül olarak yada istenilen davranışların yapılmasının bir sonucu olarak görülmemesi gerekir. Harçlık vermek çocuk için tuvalet eğitimi kadar önemli bir eğitim olarak ailenin karşısına çıkar.

Para yönetimi çocuklarda genellikle 8 ile 10 yaşında daha verimli olarak görülür. Ailelerin bu yaşlarda çocuklarına bizden alacakları tavsiyeler üzerine belirledikleri miktarda paranın verilmesi ile kendileri için alışveriş yapma imkanının tanınmasını söylüyoruz. Eğer geç yaşlarda çocuk harçlık ile tanışırsa yaşı gereği yanlış eğilimler göstereceği ve ciddi sıkıntılar ile ailenin karşı karşıya geleceği bilinmelidir.

Arkadaşlarınla Paylaş!

Bir Cevap Yazın