Oyun Terapisi İstanbul Çocuklarını Eğitime Hazırlıyor

Çocukların oyun çağı geldiklerinde vakitlerinin büyük bir çoğunluğunu oyunlara ayırdığı görülür. Oynadıkları oyunlar çocukların hayata hazırlanmasının yanı sıra tüm hayatı boyunca nasıl bir kişilik sergileyeceklerini, hangi alanlarda yeteneklerinin olduğunu belirler. Bu belirlemenin oyun terapisi İstanbul  pedagogu tarafından gözetlenerek uygulanması çocuğun yaşadığı yada yaşayacağı sorunların önceden belirlenmesi ve çözümlenmesini sağlar. Genellikle aileler yoğun iş hayatı dolayısı ile çocukların oynadıkları oyunları izleyip değerlendirme konusunda yetersiz kalabiliyorlar. Bu durum karşısında biz çocukların oynadıkları oyunlar ile sorunlarını çözmelerini sağlıyor ailelerin çocukları için neler yapabileceklerini belirliyoruz.

Peki oyun terapisi ne işe yarar sorusu bir kaç madde ile açıklanabilir. Bunlar;

  • Çocuğun sosyal davranışlarının gelişmesini sağlar,
  • Çekingen, ürkek yada şiddet eğilimlisi çocukların daha sağlıklı çizgilere girmesini sağlayarak kendilerini daha iyi ifade etmelerine olanak tanır.
  • Düzenli olarak emir verilen çocukların terapiste güvenerek yalnız olmadıklarını aslında kendisine emir veren insanların kendisinin iyiliğini düşündüğünü anlaması sağlanır,
  • Çocukların hangi alanlarda daha yetenekli oldukları belirlenir.

Oyun Terapisi İstanbul Pedagogu Tarafından Hangi Oyunlar İle Yapılır?

Terapi için pek çok oyun kullanılır ancak bu oyun türlerini 5 ana başlıkta toplamak mümkün olabilir. Bunlar;

  • Taklitlerin yapıldığı oyunlar,
  • Çocukların yaratıcı yanını ortaya çıkaran oyunlar,
  • Macera yaşayabilecekleri oyunlar,
  • Açık havada yapılan oyunlar
  • Son olarak ise yıkıcı ve yapıcı oyunların oynanması olarak genelleyebiliriz.

Bunlar içerisinde ilk oyun olan taklitlerin yapıldığı oyunlar genellikle çocuğun yetiştiği çevresindeki insanların taklit edilmesiyle başlar. Çocuklar çevrelerindeki insanları nasıl gördüklerini bu oyun ile terapiste iletir.

Kullanılan yaratıcı oyun yöntemleri oyun terapisi İstanbul pedagogu olarak en çok tercih ettiğimiz oyun yöntemidir. Bu  oyun çocukların neler yapabileceklerini gösterdiği için çocuklara özgüven aşılanmasını sağlar.

Macera yaşayabileceği oyunlar için özel olarak tasarlanmış oyun alanları çocukların korku, sevinç, cesaret ve çekimserlik gibi duygularını göstermesine olanak tanır.

Açık havada yapılan oyun yöntemleri oyun terapisti İstanbul çocuk psikoloğu olarak çocukların doğal yaşam ile olan uyumunu artırmayı amaçlar.

Belki de en önemi oyun olan yapıcı yada yıkıcı oyunlar çocukların içlerinde bulunan şiddet eğilimlerini yada liderlik ruhlarını ortaya çıkarır. Bu yöntemleri uygulayarak çocuklarınızın hayata daha hazır halde yetişmesini sağlıyoruz.

Arkadaşlarınla Paylaş!

Bir Cevap Yazın