Pedagog Yeşilköy Tavsiyeleri

Bir çocuğun en önemli çağları okul öncesi dönemidir. Bu dönem içerisinde çocuğun algıları her zamankinden daha açık ve zihni de daha temizdir. Bundan dolayı da öğrenmeye çok yatkın olurlar. Pedagog Yeşilköy tavsiyelerimizde de sık sık belirttiğimiz gibi bu süreci en iyi şekilde değerlendirecek olan kişiler ailesidir.

Çocuk, devamlı olarak aileyi gördüğü için oradaki davranışları kendine model alır. Birçok çocuğu aile bireylerini taklit ederken veya onlara benzer hareketlerde bulunurken görebilirsiniz. Bundan dolayı aile, çocuk yanındaki her harekete dikkat etmelidir.

Çocukların birçok şeyi anlamadığını düşünmek büyük bir yanılgıdır. Çocuklar, tartışma esnasında yaşanan gerginlikten çok çabuk etkilenebilir, sesin yükselmesi onları korkutabilir ve bu ortam onları etkileyebilir. Ayrıca çocuk sizi rol model aldığı için gelecekteki hayatında öfke kontrol problemi gibi psikolojik rahatsızlıklar yaşayabilir.

Aile İçi İletişiminize Dikkat Edin

Pedagog, çocuk eğitimcisi anlamını taşır ve çocuklarının gelişim sürecindeki problemlerine destek olarak problemleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. İyi bir pedagog, birçok eğitim sonucunda unvanını kazanır.

Fakat pedagogdan önce dikkat etmeniz gereken en önemli konu çocuğunuzla kurduğunuz iletişimdir. Çocuk sizinle sağlıklı bir iletişim kurduğu takdirde sorunlarını içine atmaz ve sizinle paylaşmaya başlar. Çocuğunuzu yaptığı hatalar sonucunda yargılar, cezalandırır veya kızarsanız bundan sonraki hiçbir davranışını size anlatmayacak ve belki de yalan söylemeye dahi başlayacaktır. Pedagog Yeşilköy hizmetimizde önerdiğimiz ilk adım ailenin daima çocuğa destek olmasıdır. Terapi sürecinde aile desteği devamlı olursa çocuk kendini daha rahat ifade edebilir ve problemlerin sonucuna da daha kolay ulaşılır.

Oyun Terapisinin Çocuk Üzerindeki Faydaları

Oyun terapisi, çocuğun kendisini oyuncaklar ile ifade edebilmesini sağlar. Çocuklar bazen olayları anlatırken doğru kelimeleri seçemeyebilir veya çekinebilirler. Oyuncaklar ile anlatıldığında ise çocuk, olayı tekrar canlandırmış ve kendi kendine bir sonuca bağlamış olur. Bu terapi sonrasında çocuğun özgüveni yerine gelmiş, yaşadığı olayı tekrar canlandırdığı için etkisini hafifletmiş ve üstesinden gelmeyi başarmış olur.

 

Arkadaşlarınla Paylaş!

Bir Cevap Yazın