Ünlü Pedagog Gülşah Öztürk Erten İle Çocuklarınızı Tanıyın

Gelişim süreçlerini daha sağlıklı bir biçimde yaşamaları açısından çocuklarınıza daima destek olmalı ve eğitimin ailede başladığını unutmamalısınız. Ünlü pedagog Gülşah Öztürk Erten, çocuklarınızla kurduğunuz iletişim sürecinde sizlere destek olduğu gibi çocuklarınızın problemlerini aşmasına çeşitli terapiler ile yardımcı olur.

Tıpkı yetişkinler gibi çocukların da her olaya ve duruma karşı tepkileri değişiklik gösterir. Siz bazı durumlarda tedirgin olarak ortada bir problem olduğunu düşünebilirsiniz fakat çocuğunuzun verdiği tepki oldukça olasıdır. Fakat bazı durumlarda bir pedagog ile iletişime geçerek yardım almanız gerekebilir. Söz konusu çocuğunuz olduğu zaman ihmal etmeden ilgilenmek gerekir çünkü çocukken yaşanan problemler, yetişkinlik döneminde katlanarak onların karşısına çıkacaktır.

Çocuğunuz Her Problemi Dile Getirmez

Çocuklar, kendilerini ifade ederken hangi kelimeleri seçeceklerini veya nasıl anlatacaklarını bilemeyebilirler. Öncelikle ona, size her şeyini anlatabileceğini hissettirmeniz gerekir. Aksi bir durumda çocuk tüm problemlerini saklamaya başlayacaktır ve aranızdaki iletişimde kopukluklar meydana gelecektir.

Ünlü pedagog Gülşah Öztürk Erten, çocuklarla gerçekleştirdiği oyun terapileri ile beraber onların kendini daha rahat bir biçimde ifade edebilmesini sağlar. Oyun terapisi esnasında çocuklar, korkularını, yaşadıkları olayları objeler ile beraber karşı tarafa aktarır. Bu esnada olayları tekrar canlandırdığı için daha kolay biçimde atlatabilir ve özgüveni artar. Pedagoglarda olması gereken en önemli yetkinlik, çocuklarla iyi anlaşabilmektir. Çocuklar, samimi bir ilişki kuramadığı kişilere kendilerini açamaz ve anlatmazlar. Ünlü pedagog Gülşah Öztürk Erten, çocuklarınızla sizin kadar özenli bir biçimde ilgilenir ve problemleri ortadan kaldırmak için yardımcı olur.

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Çocukların neredeyse hepsi bu kıskançlık dönemini yaşar fakat kimi kısa sürede atlatırken kimisi için durum böyle olmaz. Bunun için atılacak en önemli adım, çocuğu kardeşine alıştırmak olacaktır. Eve yeni bir bebeğin gelecek olması çocuk açısından sevginin bölüneceğine ve ilginin azalacağına işarettir.

Bebek doğmadan önce çocuğa durumu izah etmeli ve bir kardeşi olacağını önceden anlatmanız gerekir. Daha sonrasında ise hayatınızda hiçbir şeyin değişmeyeceğini göstermek gerekiyor. Örneğin, bebeğiniz doğmadan önce çocuğunuzla yapmış olduğunuz aktiviteleri daha sonrasında da devam ettirin ve hayatınızın normal seyrinde olduğunu anlamasını sağlayın.

 

 

Arkadaşlarınla Paylaş!

Bir Cevap Yazın